Technológia švov

Čo je na švoch tak zaujímavé, že si zaslúžia celý článok? Laik si klepe na čelo, ale odborníci už vedia kam týmto článkom mierime.  Švy sa totiž nerozdeľujú podľa toho akou farbou nite sú šité, ale na jednoduché, dvojité a dokonca trojité. Každý má svoje výhody a tie sa Vám tu pokúsime priblížiť.

Jednoduchý šev

Z hľadiska bezpečnosti je naprosto nepostačujúci. Tento šev sa nehodí na exponované miesta alebo na miesta, kde pri páde predpokladáme kontakt s vozovkou. Pri kĺzaní po asfalte totiž niť zhorí a ako je zo schémy švu známe, celá konštrukcia sa rozpadne. Na miesta švu je náhle diera a potom sa už  jazdec kĺže nie po koži hovädzej alebo klokanej, ale po tej svojej...

 

Schéma jednoduchého švu

Pozor, toto nie je dvojitý šev, ale dva jednoduché vedľa seba

Dvojitý šev

Už z názvu vyplýva, že to bude niečo lepšie a skutočne aj je. Zo schémy je jasné, že keď sa prebrúsi zvonku viditeľná podporná niť, systém drží pohromade vďaka hlavnej niti, ktorá je chránená prehnutou kožou. Používa sa tam, kde je kontakt s vozovkou pri páde naprosto bežný. Tým vlastne myslíme úplne všetky miesta. Dvojitý šev by mal byť na kombinézach i kožených bundách samozrejmosťou.

Schéma dvojitého švu

Trojitý šev

Tento šev je najnáročnejší na výrobu, preto ho nevidíme tak často. Už na prvý pohľad vyzerá najlepšie. Je pevný rovnako ako dvojitý, ale omnoho pohodlnejší. Prečo je pohodlnejší je vidieť na schéme - je totiž plochý. Pre túto vlastnosť sa používa na chrbte, lakťoch, v rozkroku alebo na kostrči. Predovšetkým u závodných kombinéz, kde je pohodlie a bezpečnosť jednoducho nevyhnutná, nájdeme trojitý šev v hojnej miere.

Schéma trojitého švu

Trojitý šev po páde

niť mizla, ale komba drží

Kliknite na obrázok pre zobrazenie väčšieho náhľadu

trojitý šev rukávu po páde, BRNO 2009, MČR

trojitý šev na sedacej časti kombinézy po páde a 30 metroch trenia o asfalt, BRNO 2009, MČR

 
 
 

Novinky

27.12.2019 - Viac »

25.11.2019 - Ku krásnym darčekom, ktoré u nás vyberiete, vám pribalíme aj tento rok niečo naviac: Viac »

25.11.2019 - Mesiac do Vianoc, je na čase spustiť Vianočný Eshop 4SR! Viac »

Ďalšie novinky