Prečo si vybrať kevlarové oblečenie na motorku?

Pád vo vysokej rýchlosti je vždy nebezpečná udalosť. Nikto si neželá podobnú situáciu zažiť. Ale každému je zároveň jasné, že môže prísť a preto je dobré byť pripravený. Lebo kto je pripravený nie je zranený. Niektoré veci vás naučia v autoškole a niektoré až život na ceste, alebo na okruhu. Ak si ale nájdete chvíľku, môžeme sa s Vami v nasledujúcom článku podeliť o zaujímavosti zo sveta materiálového inžinierstva aplikovaného do praxe. Napríklad sa práve vďaka tomu rozhodnete aktualizovať svoj motošatník a pripraviť sa na situácie, ktoré sa nevyhýbajú ani tým najskúsenejším riderom.

V súčasnosti sa vedecké tímy po celom svete predbiehajú  v tom, komu sa podarí  originálnejšia aplikácia postavená na nano-technológii. Je ale na zamyslenie, že najlepším materiálom pre motorkárske oblečenie je stále prírodný materiál - koža. Kde asi urobili inžinieri chybu, však? Čo si ale budeme rozprávať. Pokožka je vynikajúci a superodolný materiál, to ale platí iba v prípade dokonalého prístupu k vývoju a výrobe finálneho kusu motooblečenia. Kožená bunda na motorku, alebo kožená motokombinéza môže byť krásna, môže byť aj dostupná, ale ak nie je premyslená a správne ušitá nebude dobre fungovať. Zvlášť potom v situáciách, ktoré si vyskúšate na vlastnej koži, až keď vám asfalt „nastaví zrkadlo“. V 4SR sa dlhoročnou spoluprácou s profesionálnymi pretekármi, ktorí zažívajú pády takmer každý pretekársky víkend, bez prestávky snažíme zdokonaľovať všetky prvky nášho koženého motooblečenia tak, aby bolo pre pretekárov aj pre bežného užívateľa v prevádzke čo najbezpečnejšie. Viac sa môžete dočítať napríklad v článku o patentovanom švu 4SR.

Existuje ale veľa situácií, keď kožené oblečenie na motorke úplne nedoceníte. Napríklad v horúcom počasí, pri krátkych prejazdoch, alebo keď potrebujete hneď po jazde fungovať vo formálnejšom oblečení. Avšak jazdiť na motorke v leviskách a bavlnenej mikine už nie je úplne frajerina, skôr trochu bláznovstva. Máme pre Vás ale riešenie…

Už ste počuli o Kevlare? Zrejme áno.

Občas sa aj na nás motorkára usmieva šťastie a z laboratória unikne nejaká prudko použiteľná novinka. Tak tomu bolo aj v roku 1965, keď sa v rukách okuliarnatého génia v bielom plášti objavil polyparafenylén tereftalamid. Hovorme mu napríklad Kevlar®. Pre svoje unikátne vlastnosti našiel uplatnenie v mnohých odboroch. Je pevnejšia a ľahšia ako oceľ, výborne odoláva oteru a svoje vlastnosti si zachováva aj pri veľmi vysokej teplote. Napríklad pri 160 °C stráca necelých 10% pevnosti - ale až po 500 hodinách. Pri tejto teplote sa akékoľvek iné konkurenčné vlákna už topia, alebo už dávno neexistujú. Keď si predstavíte mechaniku pádu z motocykla a následného kĺzania jazdca po asfalte, sú vlastnosti kevlarových vlákien bezozvyšku presne také, ktoré možno využiť. Pretože ako je známe už od pravekých poľovníkov a ich postupu pri rozdeľovaní ohňa. Trením jazdca o asfalt vzniká teplo. A Kevlar teplo v podstate nepozná...

Pre potreby výroby oblečenia na motorku je teda Kevlar® absolútne bezkonkurenčný. Pri páde a následnom šmýkaní sa totiž kontaktné plochy zahrievajú na viac ako 200 °C. Preto môžu na koži jazdca vznikať aj popáleniny druhého stupňa, aniž by došlo k poškodeniu vonkajšieho materiálu oblečenia. Ani v takej situácii teplotne stabilný Kevlar nestráca pevnosť.

V 4SR sme sa rozhodli ponúknuť našim zákazníkom alternatívu ku koženému motooblečeniu, ktoré bude funkčné a zároveň veľmi bezpečné. Preto si na našom e-shope môžete pozrieť ponuku kevlarových mikín a kevlarových jeansov. Mikiny sú vyrobené z jednovrstvovej tkaniny v zložení 60% Kevlar a 40% bavlna. Každá zo zložiek v zmesi zastáva dôležitú časť práce. Kevlar, ako ste sa dočítali vyššie, je teplotne odolný. Zároveň je pri rovnakej hmotnosti až 5x pevnejšia v ťahu ako oceľ. Vďaka tomu je aj bezkonkurenčne odolný proti pretrhnutiu alebo prerezaniu. Vďaka bavlne zostáva tkanina predušná, a ľahká. A vďaka 4SR je mikina bezpečná a cenovo dostupná. Na moto jeansy 4SR je opäť použitý Kevlar® by Dupont. Jeansy sú vybavené sadou chráničov Safe Tec s najvyššou certifikáciou bezpečnosti > Level 2 T+. Pri kolenných chráničoch kevlarových moto jeansov 4SR sme hrdí na to, že môžeme zákazníkom ponúknuť vlastný, patentovaný, systém uchytenia kolenného chrániča, vďaka ktorému je chránič v každej pozícii vždy na správnom mieste. (viac v samostatnom článku)