4SR Kevlarové jeans - Co je to Kevlar?

Kevlar

V dnešnej nano dobe, keď sa vedecké tímy po celom svete predháňajú v tom, komu sa podarí originálnejšia aplikácia postavená na nanotechnológii, je prekvapujúce, že najlepším materiálom pre motorkárske oblečenie je stále koža. Kde asi urobili inžinieri chybu? Asi majú na práci iné veci, ale občas sa aj na nás motorkárov usmeje šťastie a z laboratória unikne nejaká prudko použiteľná novinka. Tak to bolo aj v roku 1965, kedy sa v rukách  génia objavil poly parafenylen tereftalamidu. Hovorme mu napríklad Kevlar®.

Kevlar formula

 

Pre svoje unikátne vlastnosti našiel uplatnenie v mnohých odboroch. Je pevnejší a ľahší ako oceľ, výborne odoláva oteru a svoje vlastnosti si zachováva aj pri vysokej teplote. Napríklad pri 160 ° C stráca 10% pevnosti až po 500 hodinách. Pri tejto teplote sa konkurenčné vlákna už roztápajú.
 


Kevlar je najpevnejší z bežne dostupných a použiteľných materiálov, len kozmické vlákna budúcnosti ho nechávajú za sebou.
Zdroj: Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry

Kevlar® sublimuje pri teplote 450 ° C a to je dosť. Perieme zvyčajne na 40 ° a aj keby ste chceli prať v tlakovej nádobe jadrovej elektrárne (300 ° C) Kevlar to dá.


V otázke teplotnej odolnosti sú závery ešte jasnejšie. Niektoré vlákna neprežijú ani bežnú údržbu, akou je žehlenie.
Zdroj: Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry


Pre naše potreby je tak Kevlar® absolútne bezkonkurenčný. Pri páde a následnom kĺzaní sa totiž kontaktné plochy zahrievajú na viac ako 200 ° C. Preto môžu na koži vznikať aj popáleniny druhého stupňa, bez toho aby došlo k porušeniu vonkajšieho materiálu oblečenia. V takejto situácii len teplotne odolný Kevlar nestráca pevnosť. Vlákna na báze polyetylénu alebo polypropylénu sú v ohrození už len v prípade, že gazdiná zle nastaví žehličku, o teplote výfuku nehovoriac.

 

Nohavice vybavené ochrannou vrstvou Kevlar®, od firmy DuPont, môžeme pre použitie na motorke s kľudom doporučiť a moto rifliam  môžeme aj naďalej hovoriť "kevlarové", pretože tento neprekonaný kráľ umelých vlákien si náš obdiv úplne zaslúži. Ak na budúce budete uvažovať nad investíciou do svojho vybavenia, neuspokojte sa len s informáciou, koľkokrát je materiál pevnejší ako napr. oceľ, ale pýtajte sa aj, ako zvláda teploty, ktoré hrozia v prípade pádu.