4SR TUV 022

KOŽA 4SR OTESTOVANÁ TÜV RHEINLAND

Nedávno sa na internete objavilo tvrdenie, že koža je oderu schopná 4,12 s a jeansy na motorku ušité z rôznych materiálov sú voči oderu odolnejšie. Asi by sme sa mohli baviť o tom, aká koža bola na dané „testovanie“ použitá. Vďaka skúsenostiam našich profesionálnych pretekárov pohybujúcich sa v Moto GP, WSBK alebo BSB vieme, že musí ísť o ďalší marketingový ťah. Koža, z ktorej vyrábame výrobky 4SR by totiž vydržala o dosť viac. Ale o koľko?

A tak sme sa to rozhodli reálne otestovať. Nebolo nič jednoduchšie, než všetko zaslať na testovanie do nemeckého certifikačného strediska TÜVRheinland® a čakať na výsledok. Vlastne to také jednoduché nebolo, ale to je zase na iný príbeh.

    Výsledok?
Jemná, voskovaná koža, z ktorej vyrábame napríklad bundy, vydržala v teste podľa normy EN 13595-2:2002  8,82s
Koža, z ktorej vyrábame kombinézy a nohavice túto hodnotu ale ešte prekonala. V teste vydržala11,2s!

   
Čo to v praxi znamená?

Aby materiál výrobku mohol dostať označenie "LEVEL" teda 1 alebo 2, musí spĺňať požiadavky danej normy. Pozor, tu sa nebavíme o chráničoch, ktoré sú umiestnené vo vnútri oblečenia. Test simuluje rýchlosť 8m/s (28.8 km/h)


 

V prípade označenia Level 1 musí byť materiál odolný proti oderu nárazmi 4s, zjednodušene povedané, po zadku sa teda môžete kĺzať 32m.
V prípade označenia Level 2 musí byť materiál odolný proti oderu nárazmi 7s, prepočítané teda na 56m kĺzanie.

Ako sme dopadli my? V kombinéze 4SR sa môžete bez problémov skĺznuť celých 89,6m! Na najviac namáhaných miestach ako sú ramená, lakte a zadok, používame kožu v dvoch vrstvách. Takže by ste si tento výsledok dokonca mohli zdvojnásobiť.

Ďalej to znamená tiež to, že koža je a bude najbezpečnejší materiál, ktorý možno použiť na výrobu motocyklového oblečenia, a že ani vlákna pevnejšie ako oceľ sa tomuto materiálu nevyrovnajú.
Možno by sme ale doplnili, že sa bavíme o koži, ktorú na výrobu oblečenia používame my v 4SR. Ako sa totiž tiež ukázalo, nie je koža ako koža.